Vánoční věnec – dekorace s historií

Vánoční věnec – dekorace s historií

Dnes můžeme vidět tolik různých vánočních ozdob, kolik si jen dokáže lidská představivost vybavit. Zpočátku se vánoční věnec skládal z větví jedle, stuh a čtyř svíček. V domě byl umístěn svisle na stole. V první ze čtyř nedělí před katolickými Vánocemi byla zapálena první svíčka, druhá, respektive dvě svíčky další týden atd. Je těžké uvést, kdy byl adventní věnec představen přesně ve vánočních tradicích, různé zdroje uvádějí různá data. Někteří sdělují, že neexistuje přesné datum, avšak je známo, že Němci, kteří se připravovali na Vánoce, vyráběli již dávno takové věnce a posílali je do sousedních vesnic.

Populárnější verze původu adventního věnce je jiná. Hamburský luteránský teolog Johann Hinrich Wichern, který vzal na výchovu několik dětí z chudých rodin, vytvořil věnec v roce 1839 ze starých kol a smrkových větví a ozdobil ho svíčkami a saténovou stuhou. Každou neděli děti přidávaly k věnci jednu velkou svíčku, stuhy a další ozdoby. Takovým způsobem pro děti bylo snazší počítat dny do Vánoc.

Vyrobit vánoční věnec z vlastních rukou není vůbec obtížné. K jeho výrobě můžete použít vše, co nám příroda nabízí v daném ročním období. Perfektně se hodí kužely, kaštany, větve jedle, bobule, stuhy, mašle, a další.

Nejdůležitější věc, kterou budete potřebovat pro věnec, je rám nebo základ. Ready-made základy lze zakoupit v mnoha obchodech za nominální cenu. V obchodě OBI jsem koupila dvě základny různých velikostí, za 25 korun a 35 korun. Rám lze vytvořit samostatně doma z čehokoli.


Dále doporučuji, abyste si koupili horké lepidlo, což je velmi pohodlné pro nalepení všech našich prvků.

Věnec může být vyroben ze všeho a stále bude vypadat velmi krásně. Uvolněte svou fantazii a začněte vytvářet.

Mnoho hotových základů, které si můžete koupit v obchodě, již má háček pro vertikální montáž. Zavěšením věnce na dveře určitě potěšíte své sousedy a hosty.

Vánoční věnec se dá ozdobit i svíčkou uprostřed a tím vytvořit pěknou dekoraci na stůl nebo polici.

Přeji vám hodně inspirace pro předvánoční období a hodně zajímavých dekorací vlastnoruční výroby.